تسلیم پوپولیسم نشویم

تسلیم پوپولیسم نشویم

تسلیم پوپولیسم نشویم

مدتی می شود که کمپینی در فضای مجازی ایجاد شده و چالشی برای مسئولان شده است در این راستا یاداشت های بسیاری در رسانه های خبری منتشر شد اما یاداشت دکتر زیباکلام رنگ بوی دیگری دارد به نوعی قلم زیبا کلام متفاوت می‌باشد یاداشت های وی دو لبه می‌باشد گاهی آنچنان تند که خشم عده ای را به همراه دارد اما این یاداشت ها همیشه تمایل به سمت اصلاح طلبان دارد

شمارا دعوت میکنیم بخش اول این یاداشت را مطالعه کنید

بخش اول
در نقد کمپین #فرزندت_کجاست؟

هفته گذشته ۵،۶رسانه مختلف در ارتباط با کمپین «فرزندت کجاست؟» تماس گرفتند. به همه‌شان پاسخ دادم فرزندانم کجا هستند و چه می‌کنند. درعین‌حال نظر منفی‌ام نسبت به آن کمپین با تعجب همه‌شان روبرو شد.

یکی از آن‌ها آقای کاجیان از روزنامه آفتاب بود که توضیحات مفصلی به ایشان دادم. یکی دیگر از آن‌ها خانمی از «ایرنا» بود که وقتی مخالفتم را با این کمپین شنید گفت: «ما فکر می‌کردیم شما ازجمله شخصیت‌هایی باشید که اتفاقاً از این کمپین استقبال خواهید کرد».

نظرم را توئیت کردم و نوشتم من بغض پشت این کمپین را درک می‌کنم. علیه مسئولینی است که شعار «مرگ بر آمریکا» می‌دهند اما فرزندانشان تابعیت آمریکا را دارند، شعار ساده زیستی می‌دهند اما زندگی اشرافی دارند، شعار حمایت از محرومین و شایسته‌سالاری می‌دهند اما زندگی لوکس داشته و پست‌های بالا دارند. من این دورویی را می‌فهمم اما نمی‌توانم با این کمپین موافقت نمایم چون حرمت حریم خصوصی انسان‌ها و حاکمیت قانون برایم یک اصل است.

می‌دانستم که خیلی‌ها با نظرم مخالفت خواهند کرد و اتفاقاً آن‌قدرها طول نکشید که صدها کامنت مخالف ظاهر شدند. نکته‌ای که برایم جالب شده شباهت عجیب این ماجرا با یکی از دلخوری‌های همیشگی جناب حاج حسین شریعتمداری با من است. علت این دلگیری ایشان از بنده بازمی‌گردد به آنچه جناب شریعتمداری آن را دفاع من از «مفسدین اقتصادی» می‌نامند. من البته نه از مفسدین اقتصادی دفاع می‌کنم،نه از زندگی اشرافی فرزندان مسئولین و نه از اقامتشان در غرب. محل مناقشه، اصرارم بر حاکمیت قانون و متقابلاً مخالفتم با استفاده از راه و روش‌های پوپولیستی در مواجهه با مشکلات است.

شروع این مناقشه بازمی‌گردد به داستان معروف «اختلاس ۳۰۰۰میلیارد تومانی» و محاکمه مرحوم امیرمنصور خسروی. زمانی که کیهان و سایر رسانه‌ها آن موج گسترده را علیه آقای خسروی به راه انداخته بودند،من از ایشان به‌عنوان یک کارآفرین نخبه دفاع کردم.

آقای شریعتمداری باورشان نمی‌شد که یک نفر پیدا شود و در آن فضایی که ریزودرشت خواهان اعدام مه آفرید امیر خسروی شده بودند با بلاهت تمام این سؤال را مطرح کند که: «گناه مه آفرید امیر خسروی چه بوده که می‌خواهید وی را اعدام نمایید؟» کیهان و سایر نشریه‌های اصولگرا دلی از عزا درآوردند و سعی کردند به‌زعم خودشان نقاب از چهره بنده ربوده و به مردم بگویند بینید این «شبه‌روشنفکرِ غرب‌زده‌ی اصلاح‌طلب»(لقب کیهان به من) دارد از اختلاس‌گران به بیت‌المال و مفسدین اقتصادی دفاع می‌کند.